Massey University Harbour Sport Excellence Awards

Honouring Sporting Excellence in Our Region
Become a Partner

Spencer on Byron

17th Nov 2017

Thank You to Our Sponsors!

 Massey University Harbour Sport Excellence Awards

Nominations are now open!

Harbour Sport is proud to announce that nominations are open for the 2017 annual Massey University Harbour Sport Excellence Awards. The awards recognise exceptional performances and contribution to sport in the North Harbour region. Previous winners include Lydia Ko, Lisa Carrington, Shaun Johnson, Tom Abercrombie, Tony Woodcock and Jacko Gill. This is an opportunity to showcase the stellar sporting talent in the region.

Categories for the 2017 Massey University Harbour Sport Excellence Awards are:

 

Sportsman of the Year

Sportswoman of the Year

Junior Sportswoman of the Year

Junior Sportsman of the Year

International Team Performance of the Year

Regional Team of the Year

Regional Sportswoman of the Year

Regional Sportsman of the Year

Junior Team of the Year

Referee of the Year

Coach of the Year

Sporting Event of the Year

Maori Sports Performer of the Year

Club of the Year

Innovation in Sport

Volunteer of the Year

Sporting Acknowledgement Awards

Submit your nominations by clicking on the relevant category above.  Hard copy nomination forms can be requested from Harbour Sport.

Nominations will close on Friday, 29th September 2017 at 5pm.

Finalists will be announced on Thursday, 12th October 2017 on the Harbour Sport website.

Massey University Harbour Sport Excellence Awards will be held at Spencer on Byron, Friday 17th November 2017.

 

For further information, please contact:

Oliver Wu   |   events@harboursport.co.nz   |   09 415 4650

Harbour Sport wishes to congratulate all winners for the 2016 awards

Award

Winner

Sport

Massey University Overall Supreme Winner

Lisa Carrington

Canoe Sprint

Shoe Science Albany & Takapuna Sportsman of the Year

Cameron James Leslie

Para Swimming

Axis Sports Medicine Specialists Sportswoman of the Year

Lisa Carrington

Canoe Sprint

Sports Injury Clinic Junior Sportswoman of the Year

Eliza McCartney

Pole Vault

Cube Creative Print, Design & Signage Junior Sportsman of the Year

George Gautrey

Sailing

The Spencer on Byron Hotel Junior Team of the Year

Nick Egnot-Johnson & Jackson Keon

Sailing

Massey University International Team Performance of the Year

1. Jo Aleh & Polly Powrie

2. Alex Maloney & Molly Meech

Sailing

Sailing

Honda North Shore Regional Team of the Year

Birkenhead United Men’s 1st Team

Football

Zeffer Cider Regional Talented Sportswoman of the Year

Eleanor Adviento

Curling

Harbour Sport Regional Talented Sportsman of the Year

Tevita Li

Rugby Union

Harcourts Cooper & Co. Referee/Umpire of the Year

Simon Taylor

Hockey

Deep Creek Breweries Coach of the Year

Gordon Walker

Canoe Sprint

Massey University Maori Sports Performer of the Year

Ethan Rangi

Para Athletics

Harcours Cooper & Co. Club of the Year

Birkenhead United AFC

Football

TASS Print Sporting Event of the Year

Finn Gold Cup 2015

Sailing

Giesen Wine Volunteer of the Year

Glenn Wheeler

Rugby Union

Hayes Knight Sporting Acknowledgement Awards

Richard Wood

Krisinda Etherington

Lara Smith

Karen Lynch

Ross Frisby

Danny Morrison

Alice Browning

Simon Cheesman

Len Bilton

Jill Hayman

Innes Kerr-Taylor

David Gould

Erica Knights

Edith Miller

Photo Gallery

Share This
/*mobile menu*/